Notarid: koroona pole kinnisvaraturgu eriti mõjutanud

Aastatagusega võrreldes kahanes notariaalsete toimingute hulk kolmandas kvartalis vaid 7%, seejuures Samas kinnisvaratehingute arv kahanes kõigest protsendi võrra.

Kiiret kasvu näitab sealjuures kaugtõestatud tehingute arv, mis on mõne kuuga juba Lätist mööda läinud, teatas Notarite Koda.

„Juba pea 9 kuud kestnud majandusliku ebakindluse taustal on tehingute arvu langus igati ootuspärane, kuid positiivne on see, et kinnisvaraturgu pole see oluliselt mõjutanud. Kui oktoobris kahanes notariaalsete toimingute maht võrreldes möödunud aastaga pea 8 protsenti, siis kinnisvaratehingute hulk langes oktoobris alla poole protsendi,“ ütles Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson.

Kolmandas kvartalis olid kinnisvaratehingud kõigist notarite tehtud 78 469 toimingust 18 943 ehk pea neljandik. Saar-Johansoni kinnitusel on notariaalsete toimingute arv seega võrreldes I poolaasta ja II kvartaliga praktiliselt taastunud.

„Näiteks II kvartalis oli kukkumine eriti tuntav, sest siis kahanes notariaalsete ametitoimingute arv pea kolmandiku,“ lisas Saar-Johanson. Esimese poolaasta lõikes langes kõigi toimingute arv 15 protsenti, kinnisvaratehingute osas 9 protsenti.

Notarite Koja kinnitusel on veebruaris käivitatud kaugtõestamise teenus andnud olulise panuse notariteenuste tagamisel eriolukorra ajal ning selle järgselt. „Tänaseks on kaugtõestamisega tehinguid tehtud Eestis juba pea 7000. Näiteks Lätis, kus sama teenus käivitati juba 2018. aastal, on kaugtõestatud tehingute arv veidi üle 2300. Eks siinkohal on kindlasti oma rolli mänginud nii pandeemia, aga ehk ka eestlaste suurem vastuvõtlikkus ja usaldus digilahenduste suhtes,“ leiab Saar-Johanson. „Nüüd, mil nakatumiste arv on taas tõusuteel, tasub kindlasti kaugtõestamise võimalust meeles pidada ja vajadusel kasutada,“ lisas Saar-Johanson.

Loe pikemalt Äripäeva veebist: https://www.aripaev.ee/uudised/2020